"Podwójny Uśmiech"
Stowarzyszenie na rzecz bliźniąt.
Dzisiejsi jubilaci
Asia (asiah1007)
Ela (marikita)
Katarzyna i Piotruś dzieciaczki agola (agolo)
Miłosz i Mikołaj synkowie majm74 i maj_69 (majm74)
Nowa giełda

instrukcja obsługi forum

Strona główna blizniaki.net - Aktualności - Kącik porad
Stowarzyszenie - Nasi Podopieczni - Kontakt - Dostęp do forum
Naklejki na auto i inne gadżety - Bliźnięta. Poradnik dla rodziców - Torby ekologiczne
Powitajmy bliźnięta - Galeria e-Bliźniąt - Rejestr bliźniąt

Użytkownicy Użytkownicy   Szukaj Szukaj   Pomoc Pomoc   Zarejestruj się Zarejestruj się   Zaloguj się Zaloguj się   Strona główna Strona główna
Strona główna » Bliźniaki i więcej » Ciąża dubeltowa » TTTS syndrom,wcześniaki
Pokaż: Dzisiejsze wiadomości  :: Pokaż ankiety :: Przeglądarka wiadomości
Wyślij do znajomego 
Przełącz do drzewiastego widoku w tym temacie Utwórz nowy wątek Odpowiedz
Odp: TTTS syndrom,wcześniaki [wiadomość #252010] sob, 21 lipiec 2012 20:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
anika jest aktualnie niedostępny anika
Miejsce: Warszawa
Senior Member
o dwujajowości, to chyba świadczy różna grupa krwi, co nie? a jak taka sama, to pewności nie ma - wtedy tylko badania genetyczne.
a ciąża jednojajowa może być 2K+2O, 1K+2O, 1K+1O, więc wszystkie opcje.
moje też jednojajowe (100% - ciąża jednokosmówkowa), a różne Smile i widzą to wszyscy dookoła po dłuższym przyjrzeniu Very Happy
ja się cieszę, że są różne z wyglądu - przecież to dwa zupełnie inne maluchy, a odmienny wygląd to jeszcze podkreśla Wink

Ania, mama Ninki i Helenki (17.01.2012)
Odp: TTTS syndrom,wcześniaki [wiadomość #252014] sob, 21 lipiec 2012 21:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
marikita jest aktualnie niedostępny marikita
Miejsce: Bielsko Biała
Senior Member
No właśnie, u mnie dziewczyny mają taką samą grupę krwi, co nadal "zagadki" nie rozwiązuje. Niby niczego to nie zmienia, ale mnie baaaardzo intryguje jednojajowość/dwujajowość moich córek. Tym bardziej, że w mojej rodzinie jest dużo bliźniąt, sama mam rodzeństwo na pewno dwujajowe, bo to brat i siostra Smile Dlatego wciąż obstaję przy dwujajowości. Ciekawi mnie to niezmiernie, tylko szkoda, że badania są takie drogie.

Nie znam grupy krwi syna, a dziewczyny mają grupę męża i są do niego bardzo podobne Smile ale tak jak u Asnieszki - Iga to skóra zdjęta z tatusia, a Martyna już nie tak bardzo.

[Uaktualnione dnia: sob, 21 lipiec 2012 21:33]

Ela, mama Igi i Martynki (10.04.2008) oraz Filipa (10.11.2009)
http://www.suwaczek.pl/cache/5bf073240b.png

http://www.suwaczek.pl/cache/e2c33d8239.png
Odp: TTTS syndrom,wcześniaki [wiadomość #252017] sob, 21 lipiec 2012 22:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
asnieszka
Miejsce: Śląsk
Senior Member
marikita napisał(a) dnia Sat, 21 July 2012 09:31

No właśnie, u mnie dziewczyny mają taką samą grupę krwi, co nadal "zagadki" nie rozwiązuje. Niby niczego to nie zmienia, ale mnie baaaardzo intryguje jednojajowość/dwujajowość moich córek. Tym bardziej, że w mojej rodzinie jest dużo bliźniąt, sama mam rodzeństwo na pewno dwujajowe, bo to brat i siostra Smile Dlatego wciąż obstaję przy dwujajowości. Ciekawi mnie to niezmiernie, tylko szkoda, że badania są takie drogie.

U nas rowniez grupa krwi ta sama. W mojej rodzinie nigdy nie bylo blizniat, ja nie leczylam sie hormonalnie i nie wpisywalam sie w zadne hipotezy powstawania blizniat.. wiec przemawia za tym jednojajowosc.
Mnie w tym wszystkim interesuje nie tyle to czy moje dziewczyny są jedno- czy dwujajowe.. tylko to dlaczego bliznieta jednojajowe się róznią, skoro mają ten sam genotyp.. czy ma na to wplyw czas w ktorym komorka sie podzielila albo inny nieznany czynnik??

Nie znam grupy krwi syna, a dziewczyny mają grupę męża i są do niego bardzo podobne Smile ale tak jak u Asnieszki - Iga to skóra zdjęta z tatusia, a Martyna już nie tak bardzo.

Tu chyba grupa krwi nie ma nic wspolnego, bo moje dziewczyny mają grupę męza, za to wiekszosc osób skłania się ku temu, ze są "małymi mamusiami" Very Happy

Agnieszka, mama ZUZALENEK (13.01.2010 -28tc)
www.beger.blog.onet.pl
Odp: TTTS syndrom,wcześniaki [wiadomość #252018] sob, 21 lipiec 2012 23:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Aga Slawek
Senior Member
U nas dziewczyny mają różną grupę krwi.
Zosia ma moją gr krwi, a z wyglądu i charakteru to cały tata.
Lena ma męża gr krwi, a z wyglądu i charakteru to cała ja. Very Happy

Agnieszka i Sławek,
http://www.suwaczki.com/tickers/l22nvcqgix6ui14e.png

Odp: TTTS syndrom,wcześniaki [wiadomość #252025] nie, 22 lipiec 2012 13:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
marikita jest aktualnie niedostępny marikita
Miejsce: Bielsko Biała
Senior Member
asnieszka napisał(a) dnia Sat, 21 July 2012 10:50

Tu chyba grupa krwi nie ma nic wspolnego, bo moje dziewczyny mają grupę męza, za to wiekszosc osób skłania się ku temu, ze są "małymi mamusiami" Very Happy

Ja też tego nie łączę i nigdy nie słyszałam, żeby jakaś podobna zależność występowała Smile

Ela, mama Igi i Martynki (10.04.2008) oraz Filipa (10.11.2009)
http://www.suwaczek.pl/cache/5bf073240b.png

http://www.suwaczek.pl/cache/e2c33d8239.png
Odp: TTTS syndrom,wcześniaki [wiadomość #252038] nie, 22 lipiec 2012 21:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
justeena jest aktualnie niedostępny justeena
Miejsce: bydgoszcz
Senior Member

nie dziwcie mi się, że czasem się zakręcę z rozpoznawaniem, ja mam naprawdę przepalony jakiś bezpiecznik w głowie od rozpoznawania twarzy. (Kiedyś pomyliłam swojego chłopaka - fakt, że znałam go któtko- z kimś zupełnie obcym w autobusie miejskim Smile) Asnieszka, to jasne dlaczego bliźnięta jednojajowe różnią się, mimo identycznego kodu genetycznego. Kod to coś, co otrzymujemy na wejście, baza, która począwszy od pierwszej sekundy jest nieustannie modyfikowana przez środowisko zewnętrzne. Tak jak wyżej pisałam, moje dziweczyny np mają identyczne buźki w zakresie oczu, noska, usteczek, ale już kształt główek mają różny, co zmienia ogólny wyraz twarzy. W brzuchu były różnie ułożone i jedna ma teraz jajowatą głowę, a druga okrągłą. A poza tym okulista twierdzi jeszcze, że Iga ma asymetryczne oczodoły (co ma się też brać ze ścisku w macicy) itd itp... Eliza, a skąd Twoja pewność, że chłopaki są dwujajowi? Bo jak na nich patrzę na zdjęciach, które pokazywałaś, to wydają mi się całkowicie identyczni, co raczej za jednym jajeczkiem przemawia... Ale wiecie co, z tym podobieństwem to jest naprawdę dziwnie - na majej ulicy są 2-3 letnie bliźniaki, chłopak i dziewczyna, zawsze różnie ubrani oczywiście, dziewczynka długie włosy, chłopak jeżyk, ale jak mają nakrycia głowy jakieś, to buźki mają identyczne, mega identyczne rysy twarzy! Kiedyś widziałam też w jakiejś poradni trojaki - 2 chłopców i dziweczynkę, jak się opatulili w kurtki i czapy, bo zima była, to juz byli totalnymi klonami! No a przeciez z jajeczek różnych muszą być!!

mama Igi i Blanki - 23.11.2011 (35+3 tc)
Odp: TTTS syndrom,wcześniaki [wiadomość #252041] nie, 22 lipiec 2012 22:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Meganka jest aktualnie niedostępny Meganka
Miejsce: Gdańsk
Junior Member
sladekh już Ci tłumaczę:
jeśli miałaś ciążę jednokosmówkową dwuowodniową, oznacza to,że Twoje maluchy są na sto procent jednojajowe. Gdyby była ciąża dwukosmówkowa to tak naprawde nie wiadomo,czy bliźnięta są jedno- czy dwu-jajowe,natomiast w przypadku jednej kosmówki zawsze są jednojajowe, ponieważ oznacza to,że zapłodniona komórka jajowa podzieliła się w 4-9 dniu od zapłodnienia, czyli po tym jak powstała kosmówka,dlatego jest ona jedna. Bliźnięta takie mają ten sam materiał genetyczny,są naturalnymi klonami, natomiast istnieją tzw.różnice fenotypowe,tj.mogą się one różnić pod względem wyglądu i usposobienia.Naukowcy jeszcze nie odkryli dlaczego tak jest.
Odp: TTTS syndrom,wcześniaki [wiadomość #252057] pon, 23 lipiec 2012 10:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
DorotaO
Miejsce: Warszawa (Wawer)
Senior Member
Meganka napisał(a) dnia Sun, 22 July 2012 10:15

sladekh już Ci tłumaczę:
jeśli miałaś ciążę jednokosmówkową dwuowodniową, oznacza to,że Twoje maluchy są na sto procent jednojajowe. Gdyby była ciąża dwukosmówkowa to tak naprawde nie wiadomo,czy bliźnięta są jedno- czy dwu-jajowe,natomiast w przypadku jednej kosmówki zawsze są jednojajowe, ponieważ oznacza to,że zapłodniona komórka jajowa podzieliła się w 4-9 dniu od zapłodnienia, czyli po tym jak powstała kosmówka,dlatego jest ona jedna. Bliźnięta takie mają ten sam materiał genetyczny,są naturalnymi klonami, natomiast istnieją tzw.różnice fenotypowe,tj.mogą się one różnić pod względem wyglądu i usposobienia.Naukowcy jeszcze nie odkryli dlaczego tak jest.

I to jest np. nasz przypadek - ciąża jednokosmówkowa dwuowodniowa, a chłopcy zaledwie nieco do siebie podobni Smile

Mikołaj i Tymon 10.01.2009
Jeremi 12.08.2014
Odp: TTTS syndrom,wcześniaki [wiadomość #252157] śro, 25 lipiec 2012 07:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Meganka jest aktualnie niedostępny Meganka
Miejsce: Gdańsk
Junior Member
To różnie bywa,moi chłopcy są z ciąży jednokosmówkowej dwuowodniowej i są identyczni!Na zdjęciach nawet ja mam problem,żeby ich rozróżnić.Mają za to różne charaktery.Najbardziej mnie bawi to,że jeżeli chodzi o rozwój to zaczynają robić nowe rzeczy (np.ostatnio siadać) dokładnie w tym samym czasie!Jak jeden sam usiadł to już wiedziałam,że zaraz drugi usiądzie i tak było:)
Odp: TTTS syndrom,wcześniaki [wiadomość #252990] wto, 14 sierpień 2012 14:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Asjia jest aktualnie niedostępny Asjia
Miejsce: mazowieckie
Senior Member
Meganka napisał(a) dnia Sun, 22 July 2012 10:15

sladekh już Ci tłumaczę:

U nas byla ciaza jednokosmowkowa i dwuowodniowa z zespolem TTTS i zaden lekarz/dr/prof nie dawal nam 100% pewnosci ze sa to bliznieta jednojajowe- lozyska mogly sie zrosnac i tyle. To jest biologia bez badan genetycznych nikt nue da 100% pewnosci.
Sa do siebie bardzo podobni i otoczenie ich myli ale dla mnie sa zupelnie i nni.
pozdr A.

A 01.11.2006
D 29.04.2008
T 29.04.2008
Odp: TTTS syndrom,wcześniaki [wiadomość #253007] wto, 14 sierpień 2012 22:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
DorotaO
Miejsce: Warszawa (Wawer)
Senior Member
No ale właśnie dlatego jest to możliwe do stwierdzenia tylko na wczesnym etapie

Mikołaj i Tymon 10.01.2009
Jeremi 12.08.2014
Odp: TTTS syndrom,wcześniaki [wiadomość #253008] wto, 14 sierpień 2012 22:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
anika jest aktualnie niedostępny anika
Senior Member
właśnie dlatego jednokosmówkowość bada się ok.10-12 tc. wtedy widać na 100% jak kosmówka wygląda.
potem może być podobno za późno, bo właśnie możliwe jest zrośnięcie łożysk. nie jestem lekarzem of kors, ale tak z kolei mnie mówili lekarze, gdy byłam w ciąży. a kosmówkę miałam zbadaną na USG właśnie w 10tc. i była jedna Smile

Ania, mama Ninki i Helenki (17.01.2012)
Odp: TTTS syndrom,wcześniaki [wiadomość #253012] wto, 14 sierpień 2012 23:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kasia_d2 jest aktualnie niedostępny kasia_d2
Senior Member
anika napisał(a) dnia Tue, 14 August 2012 10:14

właśnie dlatego jednokosmówkowość bada się ok.10-12 tc. wtedy widać na 100% jak kosmówka wygląda.
potem może być podobno za późno, bo właśnie możliwe jest zrośnięcie łożysk. nie jestem lekarzem of kors, ale tak z kolei mnie mówili lekarze, gdy byłam w ciąży. a kosmówkę miałam zbadaną na USG właśnie w 10tc. i była jedna Smile

Też tak miałam .Potem były jeszcze badania genetyczne i są jednojajowe. Podobne nie są Smile

Kasia żonka Rafała, mama Nel i Liwii ( 09.02.2010 )
Odp: TTTS syndrom,wcześniaki [wiadomość #265944] sob, 09 listopad 2013 21:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
KatarzynaS jest aktualnie niedostępny KatarzynaS
Junior Member
witam ,byłam w ciąży jednokosmówkowej dwuoowodniowej. niestety jedna dziewczynka nie przeżyła ,okazało się że wystąpił TTTS, czego żaden badający mnie lekarz nie stwierdził Sad Wiki urodziła się w 32tyg przez cc z wagą 1440g , a Ania 1990g ale już nie żyła:( Różnica była , ale z usg twierdził mój lekarz że jest to tylko 50g, a okazało się całkiem innaczej. Ten błąd kosztował moje maleństwo życie Sad

mama Szymka 2lata i 10 miesięcy. Wiki 04.06.2013 i Ani-aniołka(04.06.2013)
Odp: TTTS syndrom,wcześniaki [wiadomość #265971] wto, 12 listopad 2013 09:07 Przejdź do poprzedniej wiadomości
ania77 jest aktualnie niedostępny ania77
Senior Member
Kasiu niemożliwa jest dokładna ocena masy dziecka na podstawie usg. Usg to nie waga. Z tego co pamiętam ze studiów, masę dziecka ocenia się bardzo orientacyjnie na podstawie 3 pomiarów- obwodu główki, długości kości udowej i chyba obwodu albo brzuszka albo klatki piersiowej. Wystarczy że dziecko ma inne proporcje, np mniejszą główkę a masa będzie zaniżona. Ja jestem prowadzona przez lekarkę która jest jedną z najbardziej doświadczonych ultrasonografistek jakie znam. Oceniała moje dzieci (te starsze, małe jeszcze za małe żeby im liczyć masę) na bardzo dobrym aparacie. Aparat obliczył masę Łukasza przed porodem na ok 3800. Dlatego rodziłam naturalnie. Łukasz urodził się z wagą... 4500 na szczęście szczęśliwie i bez powikłań, za to z mniejszą główką niż obwód klatki, i ta mniejsza główka (do dziś ma drobną twarz i niedużą głowę, taka jego budowa) zaniżyła pomiar. Pamiętam słowa położnej, to był pierwszy poród- "żebym ja wiedziała że pani rodzi dziecko 4500 to bym miała o wiele większy stres Wink ".
Jeśli chodzi o dwujajowość:) to na 100% dwujajowe są bliźnięta innej płci oczywiście, i bliźnięta które są całkiem różne fenotypowo i mają inną grupę krwi. Nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się tak jak piszecie, że nie da się ocenić na podstawie usg czy są dwu- czy jedno jajowe (chyba że są innej płci). Ja też mam ciąże dwukosmówkową, dwuowodniową i wydawało mi się że to znaczy że są dwujajowe, ale macie rację, tego się nie da stwierdzić, bo w jednojajowej przecież jajowodem wędrują już dwa osobne zarodki i mogą spokojnie całkiem osobno się zagnieździć! Grupa krwi nie przesądza, bo rodzeństwo ma często jednakową grupę, ale ponieważ jest dziedziczna to jednojajowe mają zawsze taką samą. Wszystko co w genach mają takie same. Na logikę jest niemożliwe żeby zwykłe rodzeństwo było tak bardzo podobne jak niektóre bliźnięta, to się nie zdarza (bliźnięta dwujajowe to poporstu zwykłe rodzeństwo). I nigdy jednojajowe nie są w 100% identyczne, mój mąż i jego brat są bardzo bardzo podobni, jako dzieci byli myleni często, ale teraz jako dorośli każdy ich odróżnia.

Ania, mama Łukasza (2004), Bartusia (2007) i bliźniaków:)
Mikołaj (2960) i Szymcio (2540) ur 20.02.2014 (34 tyg + 1 dzień)
http://www.suwaczki.com/tickers/relgj44jznz6sqzf.png
Stron (3): [ «    1  2  3]  Przełącz do drzewiastego widoku w tym temacie Utwórz nowy wątek Odpowiedz
Poprzedni wątek:Poród przedwczesny
Następny wątek:Jak się szybko zbierać po cc:)?
Idź do forum:

-=] powrót na górę [=-

Aktualna data: wto wrz 16 11:22:25 CEST 2014

Łączny czas generowania strony wyniósł 0,06161 sekund.
.:: Kontakt :: Strona główna ::.

Opieka nad stroną sprawuje firma Hyh .
Copyright ©2001-2006 FUD Forum Bulletin Board Software